Żele energetyczne dla biegaczy

Zupa Dieta Odżywianie Posiłek Zdrowa Dieta

Korzystanie z żeli energetycznych w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej naturalne. Dzięki takim żelom sportowcy mogą osiągać lepsze wyniki podczas ważnych zawodów, a ponadto uzupełnić pokłady energii. Żele przeznaczone są przede wszystkim dla biegaczy, którzy pokonują długie trasy na treningach i podczas zawodów. Wtedy też uzupełnienie energii okazuje się być bardzo przydatne, ponieważ w ten sposób można zwiększyć swoją siłę i dodać sobie mocy w końcowej fazie biegu. Takie żele sprawiają, że:

  • człowiek odzyskuje na trasie siły,
  • wszelkie ubytki energetyczne są zapełniane,
  • ma się więcej energii na końcowe kilometry biegu.

Oczywiście rodzajów żeli energetycznych jest sporo, ponieważ produkowane są one na szeroką skalę. Każdy biegacz powinien przetestować różnorodne żele energetyczne, aby móc wybrać dla siebie najlepsze. W opinii biegaczy nie każdy żel działa tak samo, przydatne okażą się one zwłaszcza podczas półmaratonów oraz maratonów, kiedy to trzeba mieć ich przy sobie kilka.

Zwiększenie szans na pomyślne ukończenie biegu

Posługiwanie się takimi żelami energetycznymi zwiększa oczywiście szanse biegaczy na pomyślne ukończenie biegu. Jest to szczególnie ważne, gdy biegacz udaje się np. pierwszy raz na maraton. Wtedy warto do kieszeni schować kilka takich żeli, aby zawsze mieć je pod ręką. Powinno się je aplikować sobie co kilka kilometrów, podczas maratonu np. co 10 kilometrów, aby mieć pewność, że na każdym etapie trasy będzie miało się siły do dalszego biegu, a energii starczy aż do samej mety. Najlepiej takie żele jest popijać samą wodą, więc idealnym rozwiązaniem jest aplikowanie ich przed stoiskami z wodą. W trakcie treningów nie ma z tym większych problemów, ponieważ biegacze biorą zwykle ze sobą wodę i od razu po zjedzeniu żelu mogą go popić. Nie każdy żel tego wymaga, wszystko zależy od jego konsystencji, ale też smaku, więc testy na treningach są jak najbardziej opłacalne, ponieważ biegacz wie wtedy najlepiej, jaki żel wybrać na zawody.

Duża dawka węglowodanów

Jak wiadomo od dawna biegaczowi w trakcie długotrwałego wysiłku potrzebna jest stosunkowo duża dawka węglowodanów. Ciężko mieć przy sobie jakieś większe produkty spożywcze, które można byłoby zjeść na trasie w trakcie maratonu, a takie żele są niezwykle poręczne i zmieszczą się nawet w małej kieszeni. Z racji tego można ich schować w kieszeni kilka, aby mieć dodatkową porcję energii zawsze pod ręką, wtedy też maraton nie będzie dla przygotowanego biegacza aż tak dużym wyzwaniem, jak mogłoby się to wydawać. W żelach energetycznych zawarta jest duża dawka niezbędnych dla ludzkiego organizmu węglowodanów oraz minerałów. Co ważniejsze szybko się one wchłaniają, są lekkostrawne i nie działają negatywnie na żołądek biegacza chyba, że ktoś ma problemy z żołądkiem, wtedy warto takie rozwiązanie żywieniowe przetestować na treningu, aby podczas zawodów nie było z tego powodu jakiejś przykrej niespodzianki. Żele można zakupić w wielu sklepach sportowych, ale też supermarketach, czy sklepach osiedlowych.

Odwiedź również inne strony o tej tematyce: http://wiadomosci.bloggg.pl/2018/08/03/napoje-dla-sportowcow-jakie-wybrac/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.