Co każdy pacjent powinien wiedzieć o implantach zębowych?

  Implantacja ma wiele znaczących zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami protetyki. W szczególności pozwala pacjentom uzyskać zęby, które są nieodróżnialne pod względem wyglądu i funkcji od własnych zębów. Ponadto korony na implantach służą znacznie dłużej. Implantacja jest uważana za najbardziej fizjologiczny typ protetyki.

Obecnie dla wielu ludzi pozbawionych wszystkich zębów lub kilku zębów zwykłe rozwiązanie jak proteza ruchoma wiąże się z poważnymi problemami w codziennym życiu. Istnieje poczucie niepewności; istnieją pewne trudności i ograniczenia w spożyciu żywności, powściągliwość w komunikacji z innymi ludźmi. Rozległe badania i zgromadzone doświadczenie  pokazały, że implanty stomatologiczne są niezawodną i uznaną metodą protetyki, która rozwiązuje wiele problemów związanych z zastosowaniem protez.

Co każdy pacjent powinien wiedzieć o implantach zębowych?

Implant zęba to specjalna, wszczepialna struktura dwutlenku tytanu, zastępująca korzenie utraconych zębów. Implanty stomatologiczne służą, jako podstawa do dalszej protetyki w celu przywrócenia uzębienia.

Pełny implant powinien łączyć pewne cechy takie jak:

 • Stabilność kości szczęki w badaniu klinicznym
 • Badanie rentgenowskie w obszarze implantu
 • Konstrukcja odpowiada nałożeniu protezy zapewniając estetykę
 • Komfortowe odczucie, brak bólu i rozwoju procesów zapalnych.

Wskaźniki te są podstawą do określenia poziomu sukcesu, który zapewnia skuteczność protetyki na implantach powyżej 90%. Według większości doświadczonych stomatologów, implant może trwać w nieskończoność, pod warunkiem właściwego i skrupulatnego wdrażania zasad leczenia. Okres, w którym implantacja i adaptacja przebiegły sprawnie, ujawnia się po około półtora roku. Dane statystyczne wskazują, że tylko 1% implantów nie zakorzeni się, a jeśli przez 5 lat nie będzie żadnych problemów, implanty stomatologiczne zakorzenią się, a ryzyko odrzucenia może być całkowicie wyeliminowane.

Jak przebiega implantacja?

Obie części implantu są wprowadzane do szczęki w dwóch etapach. W pierwszym etapie implant zostaje włożony do szczęki. Po upływie okresu gojenia łącznik jest z nim połączony. Następnie następuje zdrowienie systemu implantologicznego, które staje się pojedynczą całością z tkanką kostną. Następnie do implantów przyczepione są sztuczne zęby czyli korony lub mosty.

Implanty zapewniają niezawodne wsparcie pomiędzy kością szczękową a nowymi zębami. W rezultacie zęby są odczuwalne, wyglądają i działają jak naturalne zęby.

Różnorodność form implantów zakłada następujące konstrukcje: śrubowa, płytkowa, cylindryczna, rurowa, z korową wyściółką, w postaci naturalnego zęba, itp. Implanty dentystyczne w przeważającej większości mają porowatą powierzchnię, która zapewnia stabilność struktury szczęki i lepsze połączenie z tkanką kostną.

Co można uzyskać dzięki wszczepieniu implantów zębowych?

Po wszczepieniu implantu jama ustna będzie zdrowa i będzie wyglądała doskonale. Procedura implantologiczna jest bezbolesna, prosta i bezpieczna.

W jakim przypadku można uzupełnić uzębienie za pomocą implantów?

 • W przypadku braku jednego lub więcej zębów
 • Jeśli chce się uniknąć protez mocowanych za pomocą kleju stomatologicznego
 • Jeśli chce się poprawić wygląd swojego uśmiechu
 • Jeśli chce się poprawić funkcję żucia.

Implanty zębowe pozwalają osiągnąć nie tylko piękny uśmiech, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie całego organizmu. Jeśli posiadane niepełne uzębienie ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcje żucia, cierpi na tym układ trawienny. Ponadto zmienia się kształt twarzy, odczuwany jest dyskomfort psychiczny i znika dobre samopoczucie. Nowoczesna stomatologia ma do zaproponowania pacjentom dużą liczbę metod zapobiegania utracie zębów i ich odbudowy.

Spośród wszystkich technik uzupełniania brakujących zębów najskuteczniejsza jest implantologia. Warszawa jest miastem posiadającym na swoim terenie wiele klinik i gabinetów stomatologicznych, prowadzących innowacyjne wszczepianie implantów zębowych. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog dokonuje przeglądu wszystkich zębów pod względem ubytków próchniczych i nalotu w postaci kamienia. Warto przed implantacją przeprowadzić leczenie uszkodzonych zębów i ewentualnych stanów zapalnych dziąseł.

Zalety implantów zębowych

 • Nie ma konieczności okresowej wymiany
 • Wyglądają i funkcjonują jak naturalne własne zęby. Można spożywać ulubione potrawy.
 • Wszczepiając implant, nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich zębów. Nie ma potrzeby posiadania zębów podtrzymujących.
 • Może on całkowicie zastąpić protezę przy braku wszystkich zębów.

To jak długo implanty będą wyglądały ładnie i spełniały swoje zadanie, zależy od pacjenta. Implanty nie wymagają specjalnej troski, ale trzeba przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów, używanie nici stomatologicznej i regularne wizyty u stomatologa zabezpieczą każdego przed stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, które mogą doprowadzić do utraty implantu.

Co jeszcze warto wiedzieć o implantach zębów? Dowiesz się wchodząc na stronę: http://www.periodent.com.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.